1 Haziran 2018 Cuma

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson

Kitap okuma sıklığım her ne kadar 2 çocuk öncesi yaşamıma göre azalmış olsa da, her ay en azından bir kitap okumaya ve blog sayfamda yer vermeye gayret ediyorum. Bu ay da bloguma 2-3 gün önce okumayı bitirdiğim Mark Manson' ın Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabı konuk oldu.
2007 senesinde blog yazmaya başlayan Mark Manson' ın Models: Attract Women Through Honesty kitabından sonra yayınlanan 2. kitabı olan Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabının orijinal adı The Subtle Art of Not Giving a Fuck. NYTimes' ta çok satanlar listesinde olan kitabın ilk yayınlanma tarihi 2016. Kişisel gelişim türündeki kitap 200 sayfadan oluşuyor.
Oldukça uzun olan kitap tanıtım metninde Mark Manson şöyle demekte:
     '' Her şeyi iyi tarafından görmek '' gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen çekilmezdir ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir.
     Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir.
     Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü, '' Bugün berbat bir günümdeyim. Ama n'apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim. ''
     Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla sosyal medyada bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemeniz imkânsız kuşkusuz.
     Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak çok önemlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak.
     Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan '' Nasıl Mutlu Olunur '' tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur:
     Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabı:
* Çabalama
* Mutluluk Bir Sorundur
* Özel Değilsiniz
* Istırap Çekmenin Değeri
* Seçim Sizindir
* Her Konuda Yanılırsınız
* Başarısızlık İlerlemektir
* Hayır Demenin Önemi
* Ve Ölürsünüz
olmak üzere 9 ana bölümden ve her ana bölümün içinde alt başlıklardan oluşuyor.
Kitapta altını çizdiğim cümlelerden birkaç alıntı yapmak istiyorum:
* Bugün içinde yaşadığımız kültür sakıncalı biçimde gerçek dışı pozitif beklentilere odaklanmıştır: Daha mutlu ol. Daha sağlıklı ol. En iyisi ol, başkalarından daha iyi ol. Daha zeki, zengin, seksi, popüler, üretken ol, imrenilen ve hayranlık duyulan biri ol. Kusursuz ol..
* Daha iyi bir yaşamın anahtarı daha fazlasına sahip olmaya çabalamak değildir; daha aza önem vermektir, gerçekten doğru ve o anda önemli olana aldırmaktır.
* Yaşamda bir değeri olan her şey ona bağlı negatif deneyimin üstesinden gelmekle kazanılır.
* Bu kitap sorunlarınızı ya da ıstıraplarınızı rahatlatmaya hiç mi hiç aldırmıyor.
* Bu kitap sizi yüceliğe ulaştıracak bir rehber de değil..
* Bu kitap size nasıl daha çok kazanacağınızı, nasıl daha başarılı olacağınızı öğretmeyecek..
* Tersine ipin ucunu bırakmayı öğretecek. Hayatınızın envanterini çıkarmayı ve en önemli maddeler dışındakilerin üzerini çizmeyi öğretecek. Gözlerinizi yumup kendinizi geriye doğru bırakmanızı, yine de iyi olacağınızı öğretecek. Daha az kafaya takmamayı öğretecek. Çabalamamayı öğretecek..
Yani diyor ki Mark Manson '' Pozitifliği boş ver ve bunun yerine zorluklarla mücadele etmede daha azimli ol ''. Bunu anlatırken de yalın, anlaşılır, biraz esprili ve bolca argo bir dil kullanmış. Konuları bazen araştırmalar bazen hikayeler bazen de kendi hayatından kesitlerle örneklendirmiş. Kitapta ele aldığı konularda bazen kendi yaşamımı, duygularımı, olan ve olmayanlara bakış açımı gördüm. Ve varlıklı bir aileye mensup olup uyuşturucu, seks, ayyaş, aylak bir yaşamdan, bugün kendi ülkesinde çok popüler olan, takip edilen ve kitabı NYTimes' ta bestseller olmuş bir blog yazarının yeniden var oluşunu, mücadelesini, azmini...Kişisel gelişim kitaplarında anlatılanlar her ne kadar hayat felsefem olmasa da bilgi hazineme kattıkları yeni ganimetler için sevdiğim türlerdendir. Siz de bu türleri sevenlerdenseniz Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabına bir göz gezdirebilirsiniz..

FACEBOOK , INSTAGRAM , TWİTTER hesaplarımı beğenip, takibe almayı unutmayın olur mu?

Benzer Yazılar

34 yorum:

 1. Güzel bir kitapmış , listeme ekledim . "Gözlerinizi kapatıp kendinizi geriye doğru bırakmanızı, gene de iyi olacağımızı ogretecek" alıntısını çok sevdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıntılar en çok hoşuma gidenlerden seçmeler. Kitapta daha güzel detaylar var buna benzer :)

   Sil
 2. buna benzer kitapları daha önce okumuş ve sevmiştim, bu kitaba da bir şans verebilirim. sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel gelişim kitaplarını seviyorum, ufkumu açıyorlar :)

   Sil
 3. Ben bu tarzı okuyamıyorum Sürekli raflarda görüyorum ama almamıştım. Ama sende yorumu okuduğuma sevindim gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben severim kişisel gelişim kitaplarını. Kitapta yazanları hedef almasam bile yeni şeyler katıyorlar bana ..

   Sil
 4. Bende kitap gelişim kitaplarına pek sıcak basmıyorum. tamam tecrübe ile sınanmış ama her birimiz farklı hayatlar yaşıyoruz. Yine de güzel bir kitaba benziyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin farklı hayatları, ihtiyaçları, beklentileri olduğu kısmına tamamen katılıyorum. Bu türlerde biraz kendimi buluyorum diyeyim :)))

   Sil
 5. Kişisel gelişim kitaplarını sevmeme rağmen bu kitabı hiç beğenmedim ben abla ya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzelim itiraf etmeliyim ki ilk çeyreğinde okurken sıkıldım ama yazdıklarından bazıları benim yaşamıma da dokunmaya başlayınca ilgimi çekti yani o ilgiyle okumaya devam ettim..

   Sil
 6. kişisel gelişim kitaplarını okuyorum ama uyguluyormuyum hayır :) kafaya takma konusunda da zirveyi zorlayan biriyim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teoride öğrenilen ile pratikte uygulanan bir olmuyor genelde. Ben de bu türleri sever ama onları kendime yaşam felsefesi haline getirmem..Arada zirveden düzlüğe de inmek gerekir bazen :)

   Sil
 7. İki aydır içim dışım kişisel gelişim kitabı oldu. Bir süre uzak dursam iyi olacak. Sonrasında kitaba göz atmayı isterim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilüfer canım senin okuma sayın ve sıklığın bende de olsa inan aynı şeyi düşünürdüm ve yazardım..Okursan yazını okumayı isterim :)

   Sil
 8. Kişisel gelişim kitaplarını severim, buna bir bakayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de sevdiğim türlerden kişisel gelişim kitapları :)

   Sil
 9. Argo ifadeleri pek sevmiyorum :( Ama tabi güzel önerileri var anladığım kadarıyla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mark Manson'un blog sayfasına ve instagram hesabına şöyle bir göz attım da anladığım kadarıyla günlük konuşma dili de argo :)))

   Sil
 10. Her seyi kafaya takan bir tip oldugum icin kesin okumam gerek diye dusunuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap aslında hayatta kafaya taktığımız şeylerin aslında gerçekte takılmaya değmeyecek şeyler olduğu özetleniyor :))

   Sil
 11. Bu tür kitapları çok severek okuyorum. Bu kitapta hoşuma gitti ve hemen listeme ekledim :))
  Ellerinize sağlık ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, okumak için bir öneride bulunabildiysem ne mutlu bana :)

   Sil
 12. o kadar çok kişisel gelişim kitabı okudum ki neredeyse kendi kitabımı yazacağım :) olay kendine en çok uyan yöntemi düşünme tarzını bulabilmekte. Bu tip kitaplar kendini sorgulama ve farkındalık yaratma açısından bence önemli. Bu ara bu tarz kitaplara mola verip biraz roman okumaya başladım ama bunu da okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdıklarına aynen katılıyorum. Ben de yazımın sonunda kitapta kendi yaşamıma, duygularıma hitap eden ifadeler gördüğümü belirtmiştim. Sürekli aynı tür okumak bazen sıkıcı olabiliyor araya değişik türler almak güzel fikir :)))

   Sil
 13. "Kafayı Takmama Sanatı" bana Niztche'nin "öldürmeyen şey seni güçlendirir." söylemini hatırlattı. Tabi yazarının, dibe vurup sonra yeniden normal hayata dönmesi kitabı ilginçleştiren nokta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap sadece yazarın hayatına odaklanmıyor ama benim en çok ilgimi çeken o oldu mesela :)

   Sil
 14. Tam benlikmiş. Ofiste arkadaşlarım bana hep "sende erkek kafası var" derler, nitekim doğru da :) Pek takmıyorum, taksam da uzun sürmüyor. Hayat kısa Yeşimcim, hiçbirşeye değmiyor ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte buuuuu :) Hayatta kafaya takacak o kadar önemli şeyler var ki..

   Sil