30 Mayıs 2018 Çarşamba

Kolay Tütü Etek Yapımı


Benim 2 numaram Derin' e şubat ayında anaokulunda yaptığımız doğum gününde, 1 yaş doğum günü için diktiğim tütü eteği giydirmiştim. Neyse ki beli lastikli ayarlanabilir olduğu için 5 yaş doğum gününde de rahatlıkla giymişti tütüsünü. Anaokulumuzun kurucusu tütüyü çok beğenmişti ve 15 gün önce benden bu pazar günü yapılacak anaokulu yıl sonu gösterisi için okulun tüm kız öğrencilerine bu tütülerden yapıp yapamayacağımı sorunca, zevkle ve memnuniyetle '' hazırlayabilirim '' demiştim. 1 yaşında giydiği tütüyü aşağıda görebilirsiniz, üst bluz tasarımı ve işlemesi de bana ait.
Üstteki modeli 5' er santimlik kestiğim tütü şeritlerini enli lastiğe tek tek düğümleyerek yapmıştım ama bu sefer zamanım kısıtlı ve totalde 19 tütü yapacağım için işin biraz kolayına kaçmak istedim ve kendimce pratik bir tütü yapmaya karar verdim.
Lafı uzatmadan hemen malzeme listesini vereyim..
* Parlak kristal tütü tülü. Kumaşçılarda bulabilirsiniz. ( 2 / 3 yaş için 130 - 140 cm., 4 / 5 yaş için 150 - 160 cm. uzunluğunda olabilir. Daha kabarık olsun isterseniz 10 - 20 cm.uzatabilirsiniz ölçüyü. Tütü tülünün eni 75 cm. ve 4 kat, katlar açılırsa eni 3 metre yani )
* Kurdele. Ben ucuzluk pazarından aldım.
* Taş, pul, boncuk, payet. Paket halinde satılan parlak taşları Eminönü' nde Güvener Han' dan aldım.
* Plastik Taç. Taçlar 12'li olarak paket halinde satılıyordu. Eminönü' nde Emniyet Han' dan aldım.
* Silikon tabancası ve yedek silikon.
* İp, toplu iğne, cetvel ( metre ), makas, işaretleme için kalem. 
* Dikiş makinesi. ( Yoksa elde teyel alabilir veya makine dikişi yapabilirsiniz )

Fotoğraflara tıklayarak büyük boy görselleri görebilirsiniz...
İlk olarak kurdeleyi, tütü uzunluğundan 10 cm. fazla olacak şekilde kesip, uçlarını püskül olmaması için dikkatli bir şekilde yaktım. Tütü tülünün ortasına gelecek şekilde kurdeleyi koyup tülü katladım. 75 santim enindeki tül katlayınca 37,5 santimlik bir etek boyu veriyor. Ben 30 santimlik bir etek boyu olmasını istediğimden kalan kısmı tülden süsleme yapmak için kestim.

Kurdelenin hemen dibinden tülün kaymaması için toplu iğnelerle tutturdum ve kurdelenin dibinden pay vererek dikiş makinesiyle diktim.

Cetvelle 5' er santimlik ölçü alıp bunları kalemle işaretledim. Ve işaretlediğim yerlerden şerit olacak şekilde dikişin bitiş yerine yarım santimlik pay vererek kestim. 

Küçük boy parlak taşları 1 şerit boş kalacak şekilde silikon tabancası yardımıyla yapıştırdım. Hayal gücünüzü, zevkinizi, yaratıcılığınızı kullanarak farklı süslemeler de yapabilirsiniz. Tütü etekle işimiz şimdilik bitti.

Bir sonraki aşamada kalan tülleri değerlendirmek için eteğin ortasına ve taça çiçek şeklinde süs yaptım. Bunun için 1 metre uzunluğunda 7,5 santim eninde tülü katlayarak yukarıdaki hale getirdim. 

Fiyonk şekli verdiğim tülü ortasından dikiş makinesiyle  diktim. Elde ipliği etrafına dolayarak ta fiyonk yapabilirsiniz. 

Fiyonkların içindeki tül katmanlarını açarak çiçek formu verdim.

Büyük boy parlak taşları silikon tabancası yardımıyla tül çiçeklerin ortasına yapıştırdım.

Taş yapıştırdığım tül çiçekleri yine silikon tabancasıyla bir tanesini tütü eteğin tam ortasına kurdeleye, diğerini ise taça eğimli olacak şekilde yapıştırdım.

Son olarak tütünün belindeki kurdeleyi büzüştürerek sarkan kurdeleleri arkada fiyonk şeklinde bağladım. İşte şimdi tütü ve taç kullanıma hazır artık.. 

Kızımın anaokulundaki 19 prensese yıl sonu gösterileri için hazırladığım tütüler ve taçları bitti ve yerine teslim edildi bile. Yukarıda fotoğrafını gördüğünüzü de Derin' e özel olarak hatıra kalması için yaptım ayrıca. Şimdi bana sadece pazar günü kızımın gösterisini izleyip o günün keyfini çıkarmak kaldı :) 

FACEBOOK , INSTAGRAM , TWİTTER hesaplarımı beğenip, takibe almayı unutmayın olur mu?

Benzer Yazılar

36 yorum:

 1. El işçiliği sıfır olan birisi olarak bunları yapabilen insanların emeklerini hep takdir etmişimdir. İnstagram takipçin olarak severek izliyorum emeklerini, anlatımlarını, tanıtımlarını... Çok güzel olmuş! Güle güle giysin minik prenses...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de el işçiliğim sadece kesip dikmek üzerine..Mesela dantel ve örgü sıfır bende de :))) Çokkk teşekkür ederim. Ben de hem blogdan hem instagramdan takipteyim zaten :)

   Sil
 2. Çok hoş oluyor kız çocuklarında.Çok da güzel anlatmışsın canım yaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kız çocukları için kıyafetler biraz daha cicili bicili olunca göze daha hoş görünüyor tabi..Çokkk teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Ne güzel bir yeteneğin var, kendimden utanasım geldi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfirullah ...Herkesin içinde bir yetenek var kesinlikle. Onu keşfetmek zaman alabilir belki..Mesela ben de dantel ve örgü işlerinden hiç anlamam, yapanlara gıpta ederim :)

   Sil
 4. lastiğe tek tek bağlamalı şeklinde bu sene kızımın 1 yaşı için yapmıştım. Uğur böceği kostümünde KULLANMIŞTIM. AMA BU KOLAY YÖNTEMDE İLGİMİ ÇEKTİ. BİRARA İNŞALLAH ONDANDA YAPARIM :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o lastiğe tek tek düğüm işi biraz zahmetli ama sonuç onda daha güzel..İnşallah yapmak nasip olsun o zaman :)

   Sil
 5. Sonuçtan çok emeğiniz ve uğraşlarınız için sizi tebrik ediyorum:).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için biraz işin kolayına kaçan bir çalışma oldu :) Güzel ve motive edici sözleriniz için çok teşekkür ederim ..

   Sil
 6. çok kolay görünüyor kızı olanlar için çok faydalı olacak bu post..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapımı gerçekten çok basit.. Bakalım belki seneler sonra bile yazımı okuyup ilham alan olur,ne dersin ?

   Sil
 7. Çok tatlı görünüyor. Ellerinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 8. Ay nası begendim canm ya. Esilaya tek tek lastige dolamis biri olarak bu pratik yolunu neden daha önce yazmadin acabaaaaa demek geldi icimden. 😁😁😘😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o tek tek düğümlenerek yapılan tütüyü 5 sene önce yapmıştım. Aslında yine öyle yapacaktım. Ama zaman kısıtlaması olunca son anda böyle bir düşünce geldi aklıma..Daha önce gelseymiş valla yazarmışım :)))

   Sil
 9. maalesef dikiş, nakış, örgü hiç beceremiyorum. Elime de yakışmıyor :) ama yapana da çok saygı duyuyor ve hayranlıkla bakıyorum. Çok güzel olmuş eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak o nakış, örgü, şiş işi bende de yok mesela. Ben de onu yapanlara hayranım :))) Çokkk teşekkür ediyorum :)

   Sil
 10. Okurken içim açıldı valla. Çok güzel olmuş. Severim ben böyle şeyleri tabi yapamam. Emeğinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Güzel yorumlarınız beni motive ediyor :)))

   Sil
 11. 1 yaş doğum günü için neredeyse aynı tasarımı yapmışız Yeşimcim, ellerine sağlık ne kadar şirin görünüyorlar bu kıyafetin içinde minikler :)

  YanıtlaSil
 12. Cok guzel olmus kucuk hanimlara nasilda yakisiyor❤

  YanıtlaSil
 13. Emeğine sağlık ne güzel olmuş öyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çokkkk teşekkür ediyorum..Sizin de çizimlerinizi çok beğeniyorum ben.Mesela o yetenek bende yok :))))

   Sil