8 Haziran 2017 Perşembe

9.Kadıköy Kitap Günleri

Çocuklardan önce iyi bir kitap okuyucusuydum.2 çocuk,ev hanımlığı vazifelerim,sosyal hayat vs..derken kitaplarla arama biraz mesafe girdi.Şu son 1-2 aydır ufaktan alıştırmalara başladım yine.Egemen ve Derin de kitaplara karşı yakınlık gösteriyorlar.Özellikle Egemen'in okunmamış kitap stoğu kalmadığı ve malum önümüzde kocamannn bir yaz tatili olduğu için kütüphanesine yeni kitapların eklenme zamanı da gelmişti.Ee hali hazırda Kadıköy'e yakın mesafede olup ta neredeyse ayağımıza kadar gelen bu kitap etkinliğini kaçırmak olmazdı.Dün akşam maaile akşam serininde çıktık yola,istikamet tarihi Haydarpaşa Garı,9. Kadıköy Kitap Günleri.
Bu sene 9.'su düzenlenen etkinliğe ne yazık ki benim ilk katılışım.Daha önce nasıl es geçmişim onca etkinliği hayret.Geçen sene katılım yüksek olmuş ama bu sene hem kitapevleri hem de ziyaretçiler açısından daha da büyümüş etkinlik.Tarihi Haydarpaşa Tren İstasyonu'nun peronları arasına kurulan,Duygu Asena Sokağı,Yener Çakmak Sokağı,Haldun Taner Sokağı,Ahmet Oktay Sokağı gibi isimlerle adlandırılan sokaklarda,her bir kitap evinin sıra numarası ile sıralandığı stantlarda,her yaşa,her kategoriye,her bütçeye uygun kitap var.Çok sayıda yazar ve sanatçının katılımı ile renklenen kitap günlerinde ayrıca söyleşiler,imza programları,film gösterileri,dinletiler,atölye çalışmaları gibi değişik etkinlikler de yapılıyor.Ben şimdi uzun uzun etkinlik takvimini,imza programını,yayınevlerini,konukları yazmak istemiyorum.Mavi kelimelere tıklayarak bunları zaten öğrenebilirsiniz..
Hem Egemen ve Derin'i göz kontrolümden kaçırmamak,hem kitapları yakından incelemek hem de garın tarihi atmosferinin tadını çıkarabilmek için kitap etkinliğine dair çok detaylı fotoğraf çekemedim.Mesela peronlarda bekleyen trenleri,ziyaretçilere açık olan tren vagonlarının içini (isterseniz kitabınızı alıp bu vagonlarda bir dinlenme molası verebilirsiniz),garın tarihi güzelliklerini çekmeyi çok isterdim ama olmadı işte..Geliş sebebimiz çocuklar olunca gezdiğimiz stantlar da onlara yönelik oldu çoğunlukla.Çocuk kitaplarında tanesi 45 TL.olan da vardı,5'i 20 TL.olan da.Stantlarına uğradığımız kitap evleri hem çok ilgili hem de bilgiliydi.
Derin de Karlar Ülkesi gibi Disney karakterlerinin olduğu aktivite,çıkartma kitaplarına ilgi gösterdi ama onun asıl ilgisi bu sevimli dostumuza oldu..
Bizim gezimiz yaklaşık 2 saat kadar sürdü.Egemen 10'a yakın kitap beğendi.Bunlara ek bir de Saftirik Greg'in Günlüğü serisinin 11 kitabını...Tabi bunların hepsini aynı anda almamız mümkün olmadığı için,içlerinde en çok istediği kitap olan Dinopedi (kitap için ayrı bir paylaşım yapacağım çünkü benim de çok hoşuma gitti) isimli kitabı aldık.Diğerleri özellikle Saftirik için de sözüm var,seriyi tamamlayacağım Egemen'e.Derin'e de içinde oyunlar ve aktiviteler olan Harika Pembe Çıkartma Kitabım isimli kitabı aldık.Bu yaz tatilinde bolca aktivite bizi bekliyor..

Haydarpaşa Garı içinde yeme içme ihtiyaçlarına yönelik birkaç ufak büfe de var.Biz hafta içi ve akşam üzeri gittiğimizden bu mübarek Ramazan'da ne sıcaktan ne de etkinliğin kalabalığından etkilenmedik.Akşamın o hafif esintisinde rahat rahat dolaştık.Kitapsever herkesin bu kitap günlerini değerlendirmesini isterim ama özellikle okul öncesi ve okul çağında çocuğu olan ailelere,çocukların hem böyle bir atmosferi yaşamaları hem de kitap sevgisini tatmaları için tavsiye ederim.Son birşey 9.Kadıköy Kitap Günleri 11 Haziran pazar gününe kadar saat: 11.00-22.00 arası ziyarete açık olacak.Gitmek isteyenlere duyurulur..

Benzer Yazılar

18 yorum:

 1. vaktim olursa giderim ben buna pazar günü..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, blogunuzu izleyiciler bölümünden takip ettim. sizde benim bloğumu takip ederseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,takip için teşekkür ederim.Ben de en kısa sürede ziyaretinize geliyorum..

   Sil
 3. Very interesting blog post and beautiful photos.

  YanıtlaSil
 4. Ne güzel çocukları kitaplarla buluşturmak. Zatem o yaşlarda kazanılıyor kitap okuma alışkanlığı. Umarım Egemen de Derin de keyifle okur yeni kitaplarını

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar ebeveynlerinden gördüklerini yansıtıyorlar bence.Çocuklarımızın kitap okumasını istiyorsak önce bunu bizim yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum..Yaz tatili için kitap stoğumuz oldukça geniş :) Çok teşekkür ederim..

   Sil
 5. Bayılıyorum bende kitap Fuarı gezmeye sende ki aynı benim içinde söz konusu iş-ev iki çocuk derken benimde biraz kitap okumalarım azaldı malesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince ve yakınımızda olduğu sürece bu tür etkinliklere özellikle çocuklarımı da dahil etmeye çalışıyorum.Bende de durum aynı.Ev,çocuklar,blog,sosyal yaşam derken çok ihmal ettim ama şimdi daha çok zaman yaratmaya çalışıyorum kitaplarım için..

   Sil
 6. Ben de kitap okumayı özlediğimi farkettim :)

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir etkinlik olmuş Çocuklarla mutlu güzel bir gün geçirmenize sevindim :))))

  YanıtlaSil
 8. İnstagramda da gördüm ve çok canım çekmişti. Kitap etkinlik ve fuarlarına bayılıyorum. Ama senin de dediğin gibi çocuklarla gidince hep onlar için gezmek zorunda kalıyorum. Ve onları gözden kaybetme düşüncesiyle tedirgin olup, rahat rahat kitap alamıyorum. Şimdi düşündüm de ne güzel olurdu. Beğendiğim bir kitapla trende oturup başbaşa kalmak ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğin gibi çocuklarla bir yere gidince onları göz kontrolünden çıkarmamak için kendine birşey bakamıyor insan.Mesela ben de oraya kadar gitmişken o en son yazdığın şeyi yapmayı çok isterdim ama olmadı işte.Neyse buna da şükür ne diyelim artık :)

   Sil