5 Eylül 2016 Pazartesi

Boğaz Turuyla İstanbul'un Güzelliğini Seyre Var mısınız?Geçtiğimiz günlerde Eminönü'ndeydik Egemen,Derin ve Engin ile beraber.İşimiz erken bitince,havanın da güzel güneşli olmasından istifade bir boğaz turu yapalım,hem çocuklar için de değişik bir gezi olur dedik.Şehir hatları Boğaz iskelesinin hemen yanı başında boğaz turu yapan ilk gezi teknesinin önünde durup tur ile ilgili biraz bilgi aldık ve atladık tekneye.

Eminönü'nde boğaz turu yapan Şehir Hatları,Turyol,Dentur,Boğaziçi Tur,Sahil Tur gibi birçok firma var artık hangisine denk gelirseniz,hangisini seçerseniz,hangisi size uyarsa..Bizim boğaz turu yaptığımız firma Boğaziçi Tur oldu.Yaklaşık 2 saat sürecek tekne turu için ücret: 12 TL.Bu ücrete sadece gezi dahil.Yani yeme-içme yok fiyatın içinde.O yüzden tekneye binmeden önce Egemen ve Derin için su,meyve suyu,simit gibi atıştırmalık bir şeyler aldık biz.
Gezi teknesinin kalkış saatine kadar biraz tekneden Eminönü'nü izledik.Galata Köprüsü yanımızda,Yeni Cami karşımızda,İstanbul Ticaret Odası'nın ilerisinde Topkapı Sarayı'nın üst kısımları bile görülebiliyor buradan.

Hareket saati gelen teknede Boğaz yolculuğumuz başlıyor artık.Açıkçası binmeden önce en azından bir anonsla geçtiğimiz rota üstündeki önemli yapıların anons edileceğini düşünmüştüm ama öyle olmadı.Bu tur firmasının sesli rehber hizmeti yokmuş ne yazık ki.O yüzden çoğu yapının,eserin ne olduğunu bilmek biraz genel kültürümüze kalmış oldu.Bu konuda sanırım Turyol firmasının Boğaz turu esnasında anons sistemi var bu da aklınızda olsun.Teknenin hareket etmesiyle Galata Köprüsü geride kalıyor ve İstanbul'un simgelerinden biri olan Galata Kulesi karşılıyor bizi.

Size göre sağda:Karaköy Türkiye Denizcilik İşletmeleri Binası

Karaköy İstanbul Modern Sanat Müzesi (Sağda)
Türkiye Denizcilik İşletmesi / İMEAK Deniz Ticaret Odası Binası 
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi / Fındıklı Parkı ve Molla Çelebi Cami
Kabataş Vapur İskelesi / Dolmabahçe Cami ve Dolmabahçe Saat Kulesi
Dolmabahçe Sarayı Müzesi ve Dolmabahçe Sarayı
Beşiktaş Vapur İskelesi
Four Seasons Hotel / Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı / Çırağan Palace Kempinski Otel
Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi / Galatasaray Üniversitesi ve Kabataş Erkek Lisesi
Radisson Blu Bosphorus Hotel ve Ortaköy / Büyük Mecidiye Cami (Ortaköy Cami diye de bilinir)
1970 yılından beri Boğaziçi Köprüsü diye bildiğimiz şimdinin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 
Reina / Sortie
Soldaki yapının ne olduğunu bilmiyorum / sağda Hotel Les Ottomans
Kuruçeşme / Suada Club (Galatasaray Adası)
Suada Club (Galatasaray Adası) / Kuruçeşme Tekne Turu 
Arnavutköy Vapur İskelesi / Uzaklarda 2.Köprü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Kaptan Köşkünü çekmesem olmazdı dedirten bir fotoğraf / Mısır Konsolosluğu
Bebek Parkı / Rumeli Hisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Fatih Sultan Köprüsü Avrupa yakası sahil rotamızın son noktası oldu.Buradan Anadolu Yakası sahiline doğru yol aldık.Anadolu Hisarı civarından da sahil turuna devam ettik.Anadolu Yakası sahilinde sahil yolunda ve sahil boyunca tarihe tanıklık etmiş,asırlık bir çok yalı var.Bunlardan biri Kandilli Edib Efendi Yalısı sağ fotoğrafta.

Gezi teknesi sahile yakın gitmediği için uzaktan gördüğüm yalıların hangisi olduğunu tam bilemiyorum.Aşağıdaki 4 fotoğrafta sizin bildiğiniz bir yalı varsa ismini yorum kısmına yazabilirsiniz.

1828 yılında Kuleli Süvari Kışlası olarak inşa edilen,1845’te Mekteb-i Harbiye'ye(Kara Harp Okulu) öğrenci yetiştiren Mekteb-i Fünun-ı İdadiye (Harbiye İdadisi) olarak kullanılan bugünün Kuleli Askeri Lisesi(Solda).(Bilgi derleme:http://www.kkk.tsk.tr/Okullar/kuleli/MyBtWebPages/hakkinda/genelbilgi/tarihce.html).
Kuleli Askeri Lisesi artık mazi oldu tabi...
Beylerbeyi Cami (Diğer bilinen adıyla Hamid-i Evvel Cami)
15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) / Beylerbeyi Sarayı
Kuzguncuk 
Kuzguncuk Şehir Hatları İskelesi / Fethipaşa Korusu
Solda üretimine son veren tarihi Tekel'in Paşabahçe İçki Fabrikası..Buradan her geçişimizde buram buram kokan anason kokusu geldi aklıma birden..
Üsküdar / Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) Üsküdar Gözetleme İstasyonu
İstanbul'un,Üsküdar'ın simgesi,efsanelere konu olan,tarihi M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan Kız Kulesi.
Kız Kulesi'nden sonra rotamız yine Avrupa yakasına döndü.Tarihi yarımadayı,Topkapı Sarayı'nı geçip Eminönü iskelesine doğru devam ettik.
Boğaz turu teknesi dönüşte farklı bir iskeleye yöneldi.Galata Köprüsü'nün altından geçip Boğaziçi Yoltur Turizm İskelesi'ne yanaştı tekne.
Eminönü Şehir hatları Boğaz iskelesi'nin yanında Boğaziçi Tur'a bağlı Gönül 5 teknesiyle yaptığımız yaklaşık 2 saatlik boğaz turunun sonuna geldik böylece..

Tarihte birçok medeniyete başkentlik,farklı kültürlere ev sahipliği yapmış,adına şarkılar,şiirler,besteler yazılmış,iki kıtayı birleştiren,taşı toprağı altın denilen,eşsiz güzellikteki İstanbul'u,hali hazırda güzel,güneşli günler bitmeden önce,boğazda tekne turu yaparak görün bir de bence...


Benzer Yazılar

8 yorum:

 1. Merhaba g+ dan takipdeydim gfcdende takibe aldim bende beklerim 😊

  bayankirpik.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kübra Gülen merhabalarrrr.Ben de hemen takibe alıyorum sizi..Teşekkür ederim.Sevgiler...

   Sil
 2. benimde çok sevdiğim bir turdur bu :)))) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soslu Badem merhabalarrr...İstanbul'da yaşıyorum diyen herkesin hayatları boyunca bir kez boğaz turu yapması lazım bence.Deniz havası iyi geliyor insana bir de.Benden de sevgilerrrr size ......

   Sil
 3. Seyrine doyum olmuyor istanbul un ama keşke sesli anlatımda olsaymış bende gitmeyi istiyorum ama bir türlü kısmet olmadı resimlere de bayildim bu arada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminekanak Kanak çokkkkk teşekkür ederim...İstanbul'un seyrine doyum olmuyor demişsiniz ya,aynen katılıyorum size.Tura başlamadan önce ben de sesli anlatım vardır diye beklenti içindeydim ama bizim katıldığımız tur firmasının yoktu sesli anlatımı.Bu yüzden birçok yapının ne olduğunu anlamadan geçtik gittik önünden.Ama yazımda da belirttiğim gibi sesli rehberlik hizmeti veren firmalar da var.Bir sonraki yaza kısmet olursa bu sefer sesli rehberlik hizmeti olan bir firma seçeceğim.En azından bu gezi bu anlamda bana bir deneyim oldu....

   Sil
 4. Faydalı ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu takip ederseniz sevinirim http://hastaliktakip.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Hastalik Takip ben de yazımı okuyup güzel yorumlarınızı belirttiğiniz için teşekkür ederim.Sizi ziyaret edeceğim en kısa zamanda....

   Sil