24 Ağustos 2017 Perşembe

Selin Parfümlü Kolonya Ailesi

Hasta ziyaretlerinin vazgeçilmezi,bayram günlerinin geleneği,eve gelen misafire ikram,ayılana bayılana derman kolonya....benim de çantamın vazgeçilmezlerindendir,özellikle mini boylarıyla. Eskiden bir limon kolonyası vardı bildiğim ama şimdi kolonyalar da parfümlü,kokulu,çeşit çeşit.. Aynı Selin Parfümlü Kolonya Ailesi gibi...

''Hayatta her şeyin bir kokusu vardır..Her şey unutulur,kokular asla'' sloganıyla 1912 senesinde Süleyman Ferit Eczacıbaşı'nın İzmir Kemeraltı'ndaki tarihi Şifa Eczanesi'nde imal ettiği Altın Damlası Kolonya ile başlıyor Selin Kolonyaları'nın hikayesi. 1980 yılında Eczacıbaşı ''gür akan su'' anlamına gelen ''Selin'' olarak değiştiriyor marka ismini. 2015 senesinde kokulu kolonyalar ekleniyor portföye. 2017 senesinde ise Bahçe Gülü,İncir,Ardıç,Lavanta,Hanımeli ve Sığla kolonyaları ile beraber ''Hayatın Kokusu Serisi'' çıkıyor piyasaya.
görsel alıntıdır

Aslında tercihim limon kolonyasından yana olsa da geçenlerde A101'de Selin Kolonya'nın lavanta,ardıç,bahçe gülü ve incir kokularının 1,25 TL. olan 35 ml.lik mini boylarını görünce alıp denemek istedim. Hepsinin değişik bir ismi ve o isimlerin verilme sebebi varmış bu kolonyaların,merak ettim araştırdım,ben öğrendim siz de öğrenin istedim...

Selin Lavanta 10
Lavanta kokusunu sevmeyen yok gibidir her halde. Lavanta tarlalarından toplanıp 10 gramlık lavanta keselerine konulan ve bu keseleri temsil eden Selin Lavanta 10; yoğun ve baskın bir lavanta kokusuna sahip. Lavantayı seven biri olarak benim favorim oldu bu kolonyası Selin'in.
Selin Ardıç 3767
Akdeniz'de Toroslar'ın 3767 metrelik zirvesindeki ormanları ve ormanların ferahlığını temsil eden Selin Ardıç 3767; taze,ferah,çiçeksi,hafif te tatlı bir koku içeriyor. Lavantadan sonraki favorim oldu ardıç.
Selin Bahçe Gülü 7
Gülün ve yeşil yapraklarının yağmur sonrasındaki kokusunu yansıtan yediveren güllerinden ilham alan Selin Bahçe Gülü 7; çok baskın olmayan hafif ve bir o kadar da güzel gül kokusuyla gül sevenlerin favorisi olmaya aday bence.
Selin İncir 5
İncir yaprağının 5 ucunun bir elin parmaklarına benzetilmesinden ilham alınarak üretilen Selin İncir 5; aynı zamanda bereketin de simgesiymiş. Hani incir yaprağına dokunursunuz da o yaprağın kokusu siner ya elinize işte öyle bir yaprak kokusuna sahip. Bana köyümü hatırlattı bu koku. Ağaçtan topladığımız incirleri,o incirlerin yaprağının elimize sinen kokusunu anımsadım sürdüğümde. İçlerinde bana göre en değişik koku da bu oldu zaten.. 
Kolonyaların 35 ml. haricinde 180 ml.'lik silindir ve kare kutulu,cam şişeli ebatları da satışta. Hayatın Kokusu serisinde benim aldığım bu 4 kokunun haricinde ;
-Yazın habercisi hanımelinin kokusunu her akşam saat 19:00'da yaymasından esinlenerek hazırlanan Selin Hanımeli 19:00,
-Fethiye'de nesli tükenmekte olan sığla ağaçlarının kokusunu yaşatan Selin Sığla ∞ kokuları da var.

Ayrıca Selin tükenmekte olan sığla ağaçlarını korumak için hayata geçirdiği bir projeyle,Migros'tan satın alınan her Selin Sığla ∞ kolonyası için,oluşturduğu ormana yeni fidanlar dikiyormuş,bunu da bir not olarak belirteyim hemen. 

Ben Hayatın Kokusu serisinde denediğim 4 kokuyu da sevdim. Lavanta favorim oldu ama incir kokusu çok farklı bir deneyim oldu benim için..

Benzer Yazılar

44 yorum:

 1. kalmıştır umarım :) boylarını çok sevdim :)bayram öncesi güzel post tebrikler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayram öncesi denk gelmiş onu hesaplayarak paylaşmamıştım ama iyi olmuş ;) Mini boylar heryerde bulunuyordur umarım :))

   Sil
 2. limon ve tütün kolonyası dışındaki tüm kolonyalara bayılıyorum =)

  YanıtlaSil
 3. Farklı kolanyaları denemeyi seviyorum. Zeytin çiceği kolanyası aldım en son farklı olarak. İnciri hiç denemedim. Denk gelirsem bakarım ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeytin çiçeği çok ilginçmiş denk gelirse bir yerlerde bakmak isterim kokusuna ;)

   Sil
 4. Ben de çok severim farklı farklı kokulardaki kolonyaları :) Çocukken de limon kolonyasına aşıktım :) Şimdi daha çok alternatif var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen çocukken bir limonu bilirdim ben de,çocukluğumuzun kokusu o yeri ayrı :)))

   Sil
 5. Çok tatlılar ama ben bugün nasıl fark etmedim A101 de:( şişe tasarımı ve boyutları da çok iyi görünüyor. Tekrar gidip bakmaliyim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satışa çıkalı bayağı olmuştu umarım bulursun...Ben teşekkür ederim ;)

   Sil
 6. Ben de cantamda hep bi minik kolonya bulundururum, disarda sık sık el yikayamadigim icin ellerimi daha steril hala getirmek icin de kullaniyorum 😁 bunlar da guzelmis

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya evet o el yıkama,steril etme alışkanlığı bende de var.Suyla yıkayana kadar idare ediyor o anlamda kolonyalar :)))

   Sil
 7. Ben de incirli olanı deneme fırsatı buldum ve gerçekten dediğiniz gibi sanki elinizi incir yaprağına dokundurmuşsunuz gibi bir koku. Herkese hitap edeceğini düşünmüyorum incirin, ben pek sevemedim. Büyük boyunu almadan bu minik şişeleri kullanmak çok iyi oluyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak sen de aynı şeyi hissetmişsin.Sanki incir yaprağı ellemiş te kokusu eline sınmış gibi oluyor.Değişik gerçekten de...

   Sil
 8. Lavanta ve gül kokularına bayılırım :)) Ben de deneyeceğim :)

  YanıtlaSil
 9. Hepsi çok şirin görünüyor, bayıldım :)

  YanıtlaSil
 10. yalnız şişeleri de çok şirinmiş :) bende de favori en çok lavanta :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufacık tefecik çantada taşımalık tam.Lavanta benim de favorim bu arada ;))

   Sil
 11. Ne güzeller, güle güle kullan canım. Kolonya çok severim mutlaka evde bulundururum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım çok teşekkür ederim.Evde mutlaka büyük boy limon kolonyam vardır her zaman.Bunlar da sağa sola giderken yanımda taşımaya kolaylık :))

   Sil
 12. Ben de kolonyaları çok seviyorum ferahlatıcı bir his veriyor insana bunları da denemek lazım,ne güzel hikayeleri varmış böylesine özenli şeyler yapmaları ne güzel,robotlaşmış piyasada böyle özel şeyler bulunca seviniyor insan 😊😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında dikkatimi çekmemişti isimleri..Sonra neden böyle isimler verirler ki dedim,araştırdım.Gerçekten de hikayeler esinlenmeler güzelmiş.. :)))

   Sil
 13. Özellikle hanımeli kokusunun çok beğenildiğini duydum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A101'de sadece yukarıda paylaştıklarım satıştaydı,hanımelinin mini boyunu başka bir yerde görürsem alıp denemek isterim.. :))

   Sil
 14. Great aroma! I love lavande most.
  Have a great week!

  YanıtlaSil
 15. Kolonya alacagim zaman elim hep Selin markasına gidiyor. 2017 çıkışlı kokuları merak uyandırdı bende. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolonya denilince benim de aklıma ilk gelen marka Selin...2017 çıkışlı seride güzel kokular var bence..

   Sil
 16. Lavantalı olan favorim benim de, o ne güzel bir koku öyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lavanta hep sakinlik ve huzur verir insana zaten...Benim de favorim.

   Sil
 17. Kolonya uzun yıllardır kullanmadığım bir ürün ama nedense hep evde 1 - 2 tane bulundururum. Buzdolabında var mesela şimdi. = )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim elimin altında bulunur.Buzdolabında,banyoda,yatak odasında normal boylardan ve çantamda da bu minik boylardan vardır hep :)

   Sil