17 Mart 2017 Cuma

Zovirax Uçuk Kremi 👄👄👄

Güzelliğim Allah vergisi,sivilceler KDV'si😅😅😅.Hayır zaten cildimdeki akne ve leke sorunu azmış gibi bir de üstüne kronik bir uçuğum var benim.Bu uçuk yeri hep sabit olacak şekilde dudağımın sağ alt köşesine yerleşmiş bir vaziyettedir.Öyle sürekli değil dönem dönem oluşur,hem görüntü kirliliğine hem de tatlı bir kaşıntıya yol açar.

Yaygın adıyla uçuk olarak bildiğimiz Herpes simpleks,Herpesviridae familyasına ait bir virüs olup,bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda etkin hale geçiyormuş ve bulaşıcıymış.Vücuda girip bir kere iltihap oluşturduktan sonra o bölgede var olan sinir düğümüne girerek yerleşirmiş.Bir kere uçuk çıktıktan sonra bunun zaman içerisinde tekrarlama olasılığı da oldukça yüksekmiş.Uçuk ile oynandığında veya kabarcıklar patlatıldığında kabuklu ve ağrılı bir yaraya dönüşürmüş.Aynı zamanda uçuk ile oynandığında uçuğun çıktığı yerin sağına veya soluna sıçrama olasılığı da varmış.

-Adet dönemi-Ağır diyabet-Ameliyat olmak-Aşırı alkol tüketimi-Aşırı A vitamini alınması-Enfeksiyonlar-Hamilelik-Aşırı heyecan-Hormonal değişimler-Kansızlık-Stres-Soğuk algınlığı,grip-Uykusuzluk-Ultraviyole ışınlar ve aşırı güneş ışınları-Vücut direncini düşüren,ateşli hastalıklar-Yetersiz Beslenme-Yorgunluk-Yüksek ateş-AIDS,egzama,ciddi yanıklar,kemoterapi ve organ nakli tedavisindeki ilaçlar uçuk tetikleyicisi olabilirmiş.
Uçukla ilgili bu kadar ön bilgi yeter sanırım.Gelelim tedavi şekline.Uçuk tedavisinde genellikle antiviral uçuk kremleri kullanılıyor.Asiklovir adlı etken bir madde içeren ilaçlar uçuğun tedavisinde çok etkili oluyormuş.Benim bildiğim en etkili uçuk tedavi kremi olan Zovirax'ta %5 asiklovir içeriğe sahip bir krem.İçerdiği diğer yardımcı maddeleri aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.
Zovirax;Herpes simpleks(HSV) tip I ve II ile Varicella zoster adlı virüslere karşı etkili antiviral bir ilaç.İlk ve tekrarlayan genital herpes ve herpes labialis de dahil olmak üzere herpes simpleks deri enfeksiyonlarının (uçuk) tedavisinde kullanılır.Kutu içinde 2 gr.ağırlığında pompalı,silindir krem tüp ve kullanım talimatı içeren kağıt var.
Zovirax,gece dozu atlanmak suretiyle 4'er saat arayla günde 5 kez kullanılabilirmiş.Ama benim sabah ve akşam olarak günde 2 kere kullanmam kafi oluyor.Bu uçuk,temas halinde bulaşıcı olabileceği için genelde tüpün ucundaki ince kanala pompaladığım az miktar kremi parmaklarımla temas ettirmeden sürüyorum.Ama maalesef dağılımı için hafif üstten parmaklarımla müdahele ediyorum.Kremi kullandıktan sonra uçuk bölgesindeki kaşıntı geçiyor.Kabarcıklar sönmeye başlıyor.2-3 gün düzenli kulandığımda da geçmiş gitmiş oluyor(bir sonraki sefere kadar).
Dediğim gibi arada sırada kendini hatırlatan yerleşik uçuğuma karşı bildiğim ve kullandığım en etkili uçuk kremi Zovirax.Kısa sürede etkisini gösteriyor olmasından dolayı elimin altında,ilaç dolabımda olmazsa olmazlardan biri benim için.Uzun yıllardır tanıdığım eczacıya danışarak eczaneden aldığım Zovirax'ın en son fiyatı 17 TL.idi.(Eczaneden eczaneye fiyatta değişkenlik gösterebilir satış fiyatı).

Bu yazıda belirtilenler sadece kişisel gözlemlerimi ve düşüncelerimi içerir.Kesinlikle tavsiye niteliğinde değildir.Kremi doktor tavsiyesi olmadan yada eczacınıza danışmadan lütfen almayın.Kullanım şekli ve tedavi sürecinde de onların tavsiyelerine uyun muhakkak. 

Benzer Yazılar

8 yorum:

 1. bende vectaviri seviyorum :) uçuk kötü ya kimse de çıkmasın

  YanıtlaSil
 2. ben de kullanıyorum bu ürünü ama bende çok etkili olmuyor nedense :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ürün herkeste aynı etkiyi gösteremeyebilir ama ben de gösterdi..

   Sil
 3. Uçuk maalesef hiç geçmeyen bir illet. Geçen sene ameliyat öncesi çok korktuğum ve heyecanlandığım için dudağımda uçuk çıktı. Sanırım artık benim de başımın belası. Ben de zovirax kullanıyorum. Çıkmaya başlıyacağını hissettiğim anda sürüyorum ve 1 gün içinde kayboluyor.
  Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen..Hep sabit yeri bir de.Ben de o tatlı kaşıntıyı hisseder hissetmez çıkmasını beklemeden kullanıyorum hemen.Ve en geç 2 gün içinde etkisini gösteriyor..Teşekkür ederim

   Sil