16 Mart 2017 Perşembe

Strepsils Bal 🍯 & Limon 🍋 Aromalı Pastil

Sizi bilmem ama ben yılda 1-2 kez uzun süreli boğaz enfeksiyonuna yakalanıyorum.Boğaz ağrısı hele o kuru öksürük günlerce sürüyor.İlaç kullanmadan doğal yollarla atlatmaya çalışıyorum genelde.Eğer çok rahatsız edici bir boyuttaysa doktora gidiyorum.(Öyle oram ağrıdı,buram ağrıdı diyerek hemen doktora gitmeyi,antibiyotik,ilaç kullanmayı pek sevmiyorum).Böyle durumlarda ıhlamur demler,bal tüketirim.Gece uykuda öksürük nöbeti tutmasın diye boğaz spreyine başvururum.Bir de gün içinde boğaz rahatlatıcı bu pastillerden kullanırım.Strepsils boğaz pastili benim boğaz enfeksiyonuna yakalandığım zamanlarda boğazımı rahatlatma ve yumuşatma konusunda kullandığım tek pastildir.
Strepsils'in cool,hot,şekersiz çilek aromalı,mentollü,klasik,C vitaminli portakallı ve benim kullandığım bal&limon gibi pek çok çeşidi var.Ama benim en sevdiğim bal&limon..
Strepsils bal&limonun bileşimini aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz..
Strepsils,boğaz ağrısına neden olan lokal semptomlarda etkin bir rahatlama sağlıyormuş.Bileşimin içindeki Amilmetakrezol,ağız ve boğazın minör enfeksiyonlarında dezenfektan;Diklorobenzil Alkol ise antiseptik etkili bir maddeymiş.24 ve 36 pastillik ambalajlarda satılan kutunun içinde bir de kullanım kılavuzu kağıdı vardı ama onun fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.Orada hamilelerde ve emziren annelerde kullanım emniyeti belirlenmemiş diye bir ibare var,lütfen buna dikkat edin.Yetişkinlerde günlük önerilen doz 8 pastilmiş.Ben en fazla 2 pastil alıyorum,yetiyor bana ve oda sıcaklığında saklıyorum ilaç dolabında.Kullanımı da sadece emme şeklinde.Çiğnenmesi etki süresini azalttığından tavsiye edilmiyormuş.
Bal&limon aromalı pastilin tadı çok fazla yakıcı değil.Limon ağırlıklı,hafifte ballı bir tadı var.Emdikten bir süre sonra boğazı rahatlatıyor,yumuşatıyor.En azından o kuru öksürük ve boğaz ağrısı bir süreliğine yok oluyor.Tabi bu pastiller boğaz enfeksiyonlarında sadece rahatlatma amaçlı kullanıldığından pastilin etkisi geçtiğinde yine başlıyor öksürük ve boğaz ağrısı.Eczacıma danışarak aldığım Strepsils pastilin fiyatı 15 TL.idi.Tabi bu eczaneden eczaneye değişiklik gösterebilir.

Bu pastil kesinlikle tedavi edici özellikte bir ilaç değildir.Ve bu yazı da kesinlikle tavsiye edici özellikte bir yazı değildir.

Benzer Yazılar

12 yorum:

 1. ben bu pastilin çilek aromalı olanına bayılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çilek severerim tadı da diğerlerine göre daha yumuşaktır muhakkak..

   Sil
 2. Sanki biraz pahalılar daha uygun fiyata olabilirlerdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence semt ve muhit farkı da etkiliyor olabilir fiyatları..

   Sil
 3. aslında çok da dert etmeye gerek yok pastil kullanımı şeker yemek gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde şekerlemeyle aram iyi değil pastili de sadece boğaz ağrısında etkili diye alıyorum..

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Endikasyonları Strepsils ile aynıymış okudum...Unutmazsam bir dahaki sefere denerim bi...

   Sil
 5. Ben de çok memnunum bu üründen şekersiz çileklisini kullanıyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Kesinlikle bir rahatlama ve yumuşatma etkisi var.Ama çilekliyi denemedim.Belkii bir sonraki sefere :)

  YanıtlaSil
 7. Kışın evde, çantada böyle bir şey bulunması iyi oluyor. Acıyan boğaza verdiği o yumuşama duygusu yeter. Bir de geçen sene ayak tabanlarıma Vicks sürüp çorap giyerek yatmaktan ciddi fayda görmüştüm öksürük için, aklınızda olsun.

  YanıtlaSil