31 Temmuz 2017 Pazartesi

Kan Testlerindeki Bazı Kısaltmalar Ne Anlama Geliyor ?

Hayatta en büyük zenginlik şüphesiz sağlık değil mi? Sağlığımızın ne büyük bir nimet olduğunu özellikle hasta olduğumuzda yada hastaneye gittiğimizde daha iyi anlıyoruz.Hastanede yapılan kontroller,istenilen testler,çekilen röntgenler,idrar ve kan örnekleri ve daha birçoğu hastalığımıza tanı konulması ve tedavide kullanılacak yöntemlerin belirlenmesi için oldukça fazla önem arz ediyor.Şimdi bu yazdıklarımla alakalı bana mail yoluyla ulaşan bir metni paylaşmak istiyorum sizinle.Beni olduğu gibi sizi de aydınlatır ve bilgilendirir umarım...

Merhaba arkadaşlar. Hepimiz mutlaka bir kez olsun doktora gitmişizdir veya kan aldırmışızdır. Kan testinin sonuçlarını aldığımızda bilmediğimiz bazı kısaltma terimlerin de yer aldığını görmüşsünüzdür. Şimdi sizlere bu kısaltma tanımlar hakkında ufak bilgiler aktaracağız.

PDW Nedir?
PDW testi genel olarak bakıldığı zaman, tüm kan testleri sonuçlarında görülmektedir. Peki PDW nedir? PDW kandaki trombosit büyüklüğünün dağılımdaki aralığın anlamına gelmektedir. Kandaki PDW düşüklüğü veya yüksekliği, PDW kan testi sonucu ortaya çıkmaktadır.
Kan testinde PDW değerlerinin yüksek çıkması, kandaki trombositlerin yapısal olarak çok farklı büyüklükte olduğunu gösterir. Yüksek PDW durumlarında, çok sayıda yaşlı ve genç trombosit bir arada bulunur.

RDW Nedir?
Yaptırdığımız kan testlerinin sonuçlarında genel olarak sıkça karşılaştığımız terimlerden biride RDW’dir. Çoğumuz RDW’nin ne olduğunu merak etmiştir. Peki RDW Nedir?
Kırmızı kan hücrelerinin dağılımındaki genişliğe RDW denmektedir. Bu test kan alımı ile yapılır ve tam kan sayımı yapıldığı taktirde, sonuçlar bölümünde RDW oranları da gözükmektedir. RDW testi alvuyarların, yani kırmızı kan hücrelerinin kendi aralarından olan büyüklüğü ve küçüklüğü hakkında bilgi verir.

MCH Nedir?
Yapılan tüm kan test sonuçlarında mutlaka MCH değerleri hakkında bilgi bulunmaktadır. MCH Nedir diye bakıldığı zaman, MCH;
MCH, kırmızı kan hücrelerindeki ortalama olarak hemoglobin miktarını ifade etmektedir. Hemoglobin görev olarak, oksijeni ciğerlerden alıp, hücrelere taşıma işlevini yerine getirmektedir. Kan testlerinde MCH oranları ortaya çıkmaktadır. MCH yüksekliği veya düşüklüğü, vitamin ve mineral bakımından sorunun olduğunu göstermektedir. Bazı durumlarda MCH değerleri kronik hastalıkların olduğuna işaret edebilmektedir.

Arkadaşlar yazımızın sonuna geldik. Sizlere kan testlerinde mevcut bazı değerler hakkında kısada olsa bilgi aktardık. Umarım işinize yarar bilgiler vermişizdir.

Benzer Yazılar

16 yorum:

 1. Bu konu hakkında hiç bilgim yoktu.İyi oldu bu paylaşım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de yoktu.Açıkçası kan testi yaptırdığımız zamanlarda nasılsa doktor test sonucunu söylüyor diye dikkat etmiyorduk.Ama en azından bir bilgi oldu bana da..

   Sil
 2. Kan tahlili yaptirdiktan sonra sonuclarima doktordan once bakarim ben hep.Sanki tip okuyup bitirmisim gibi bide yorumlarim bi guzel😃Hafizaya jet hiziyla not edildi rdw,mch,pdw.😃
  Sevgiler...🙋

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her eve bir Büşra lazım o zaman :) Sonuçlara bakarım değerlerin yüksek mi düşük mü olduğunu ortalama değerden az buçuk anlarım ama kısaltmaların anlamlarını bilemezdim.Hoş bunları da balık hafızam akılda tutabilirse süper olur :)

   Sil
 3. Saglik okumamiza ragmen bize bu biluler verilmedi :) acikcasi bunakliktan dolayi aklimdada kalmiyor ama güzel bilgiler eline saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah ona bunaklık demeyelim de yılların birikimi,bilgi deposu çok dolu,zihin yorgunluğu falan diyelim :)

   Sil
 4. yakın zamanda bir kan tahlili yaptırmayı düşünüyorum, yazın sayesinde birçok bilmediğim kısaltmayı anlamamaya çalışacağım, güzel sonuçlarım olsun inşallah :)
  bu arada blogunu izlediğimi sanıyordum, şimdi izleyicin oldum sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım en kısa zamanda güzel ve hayırlı sonuçlar alırsın.. Bu arada izleyicim olduğun için de teşekkür ederim.Bloguma uğruyor,yorum yazıyor,instagramda varlığını eksik etmiyorsun ya,yeter bana :) Sevgiler benden sana :)

   Sil
 5. Teşekkürler paylaşım için, hakikaten sağlık çok önemli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak için zamanını ayırdığın için asıl ben teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Zaman zaman gerektiği için yaptırılıyor kan testi. Ben meraktan ne neymiş bakmışımdır hep....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bakarım.Rakamsal değerlerin karşılaştırılmasını az çok anlardım da kısaltmaları bilmezdim..

   Sil
 7. bunlar dursun bir kenarda. her kan testi sonrası hemşire arkadaşlarımın olduğu gruba kan sonuçlarımı gönderiyorum bıktılar artık benden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemşire arkadaşların olduğu için şanslısın bu konuda o zaman :)

   Sil