21 Şubat 2017 Salı

Kalori Hesabı Yapanlara: MLife Tarçınlı Elma 🍎 & İncir 🌰 Cipsi

Sabah kral,öğlen prens,akşam fakir gibi beslen..Bunu bir yerde okumuştum aklımda kalmış.Fakat ben günde 2 kez beslenenlerdenim.Yani prenslikten feragat edip sabah krallar gibi kahvaltımı yapıyorum.Akşam da fakir hayatı yaşayıp sofradan yarı aç kalkıyorum.(Bu benzetme için lütfen kusura bakmayın,kastımı aşan bir cümle kurmak istemem asla yazılarımda,sadece böyle bir benzetme yapılmış olduğundan kullandım ben de).Zaten beslenme uzmanları da iki öğünün sağlıklı beslenme için yararlı olduğunu yaptıkları pek çok araştırma ile kanıtlamışlar.(Böyle de kendimi kandırıp,avutuyorum 😆)Günde üç öğün yemek yememizin hiçbir biyolojik nedeni yokmuş bir de.(Ama siz siz olun yine de doğru bildiğiniz sağlıklı beslenme düzeninden şaşmayın).Benim krallık ve fakirlik hayatımın arasında genelde sıvı gıdalar yer tutsa da arada sırada bir şeyler atıştırma gereği duyduğum anlar da olmuyor değil tabi.İşte bu ihtiyacıma yönelik olabileceğini düşündüğüm ve sıklıkla market alışverişimizi yaptığımız Migros'un MLife markası Tarçınlı Elma ve İncir Cipsi'ni bir alıp deneyeyim dedim.

Tarçınlı Elma Cipsi
İçeriği;elma(100 gr.üründe 350 gr.),peyniraltı suyu tozu,un kepeği,tarçın,ksantan gam(Gıda üretiminde stabilizatör ve kıvam arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılırmış,genellikle mısır nişastasından elde ediliyormuş.Bilemedim ki şimdi bak,bu katkı maddesi işi iyi mi kötü mü?) olan cips 30 gramlık ambalajda ve 102 kalori içeriyor.
Paket içinde 9-10 adet bu şekilde fırınlanmış elma cipsi var.Tadı tarçın severler için güzel denilebilir.Yalnız çiğnemesi biraz zor.Zira pestil kıvamında olduğunu söyleyebileceğim cips,ısırmada,koparmada,çiğnemede biraz zahmetli. 
İncir Cipsi
İçeriği;su,kuru incir,(100 gr.üründe 75 gr.),peyniraltı suyu tozu,un kepeği,ksantan gam(Bak burda da çıktı bu katkı maddesi karşıma) olan cips 30 gramlık ambalajda ve 83 kalori içeriyor.
Paket içinde yine 9-10 adet bu şekilde fırınlanmış incir cipsi var.İncir cipsinin ısırması,koparması,çiğnemesi daha kolay,elma cipsine nazaran daha yumuşak sayılır.Tadı da incir severler için bir hayli lezzetli.
MLife Tarçınlı Elma ve İncir Cipsleri;seçilmiş meyveler mevsiminde toplanıp,kıyılarak püre haline getirilerek,özel kurutma fırınlarında kurutularak hazırlanıyor ve tazeliğini koruyacak şekilde paketleniyormuş.Paketin açıldığı gün bitirilmesi gerekiyormuş.Açmadan tavsiye edilen tüketim tarihine kadar saklanabilirmiş.Yalnız alerjisi olanlar dikkat!Bu cipsler laktoz ve gluten içerirmiş..ona göre.Bu iki meyvenin haricinde bir de Acı Biberli Keten Tohumlu Tarhana Cipsi,Yoğurtlu Domatesli Kekikli Tarhana Cipsi ve Kayısı Cipsi de var çeşit olarak.Fiyatı Migros mağazalarında şu an 2.45 TL.Ben incir cipsini hem tat hem yumuşak kıvamı bakımından daha çok sevdim.Elma,incire göre daha sert olduğu için tekrar almam sanırım.Ben bir de kayısılı olanı merak ettim,alıp denemek istiyorum.Denediğim zaman yazıma bir güncelleme eklerim...

Benzer Yazılar

12 yorum:

 1. ben elmalıyı almış ve sevmemiştim , bu sebeple de diğerlerini denemedim :)

  YanıtlaSil
 2. Ah senin uygulamanın tam tersini yapan akşam krallar gibi yiyen biri olarak aklımda olsun bu atıştırmalıklar ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhhh bir ara akşam,yatmadan önce,gece böyle krallar gibiydim de kilolar alıp başını gidince tersine döndürdüm meseleyi :) :)

   Sil
 3. ben incirlisini merak edip almıştım pek bişeye benzetememiştim katır kutur bişeydi :S :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah Allah ben de incirlisini beğendim,olabilir damak tadı işte :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Evet ben de incirliyi beğendim.Bir de kayısılı varmış onu da deneyeceğim...

   Sil
 5. Çok merak ettim kısa sürede deneyeceğim ama ben elma tarçın severim bakıyorum da kimse memnun kalmamış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elma incire nazaran biraz daha sert yapıdaydı,benim sevememe nedenim o...Yoksa tadıyla ilgili sıkıntı yok...

   Sil
 6. Yemeklerle aram ne kadar iyiyse atıştırmalıklardan bir o kadat uzağım :)) Ama inciri sade tüketmeyi çok seviyorum :) Ellerine sağlık canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhh aslında yemek yemeyi de atıştırmalıkları da çokkk severim.Ama çokkk uzun zamandır midemi ve yeme isteğimi terbiye ettim.İnciri ise mevsiminde taze yemeye bayılırım ben de...

   Sil