23 Ekim 2017 Pazartesi

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Sizi Bekliyor

Benim 2 numara Egemen'in okul öncesi eğitim döneminde okuluyla beraber gittiği,atölye çalışmalarına katıldığı ve uçurtmasını kendi elleriyle yaptığı Uçurtma Müzesi ile ilgili daha önce hem kendi yazımı paylaşmış hem de basın açıklamalarına yer vermiştim. Çocukluğumuza dair en güzel eğlencelerden biri olan uçurtma yapımıyla ilgili Üsküdar'da bu kadar güzel bir müze ve atölye çalışması olmasından dolayı gurur duyuyorum. Ve yeni çalışmalarıyla ilgili bana göndermiş oldukları bülteni paylaşmak istiyorum.

6 Kıta,33 ülkeden toplanmış 2500’ün üzerindeki uçurtma ve benzeri ürünlerden oluşan koleksiyonuyla ülkemizin ilk ve tek,dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri Üsküdar’da. Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Çocuk Dostu Müzedir”.
2008 Yılında Kültür Bakanlığı'nın başlattığı “Çocuk dostu müze projesi”ne uygun konseptiyle,Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi çocukların ziyaret edebileceği en ideal müzelerden birisidir. 03 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müzede,bünyesinde barındırdığı anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “İnteraktif Müzedir”. 2 ayrı müze salonu,3 ayrı atölye bölümü ile aynı anda 200 öğrenciye hizmet verebilecek,toplamda 500 m2’lik alana sahip müzede,hiç bir ürün cam fanuslar arkasında gizlenmemektedir. Uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikayeler,tarihi bilgiler,çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılmaktadır.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Atölye çalışması ile desteklenmektedir”. 2011 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı “Müzeli Eğitim Projesi”ne uygun konseptiyle,Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi,çocukların ziyaret ettiğinde,dilerlerse uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile kendi uçurtmalarını kendilerinin yapabileceği tek müzedir.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi'nde “Araştırmalar desteklenmektedir”. Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkanlar sunulmaktadır. Bu çerçevede,talep eden ziyaretçiler için müzemizdeki “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” tüm ofis imkanlarıyla birlikte ücretsiz olarak hizmet vermektedir.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Büyük bir koleksiyona sahiptir ”. 33 ülkeden toplanan (Eylül 2017 itibariyle) 2500 adetin üzerinde (uçurtma,uçurtma yayınları,uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan) farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır. İstanbul Uçurtmacılar Derneği'nin 2012 yılından itibaren sürdürdüğü proje çerçevesinde,dünyanın çeşitli ülkelerindeki uçurtma kurumları mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmiş ve her geçen gün koleksiyonun genişlemesi sağlanmaktadır.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Ziyaretçilerden ücret almamaktadır”. İstanbul Uçurtmacılar Derneği'nin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç tüm mesai günleri 09:00 – 17:00 arası açık olup ziyaretçilerden giriş ücreti talep edilmemektedir. Talep edilmesi halinde ise,atölye çalışmasına katılanlardan 18 TL ücret alınmakta ve uçurulmaya hazır uçurtma ile müzeden ayrılmaktadırlar. Ayrıca AVM’lerde,otellerde ve çeşitli kurumların bahar etkinliklerinde de gerek atölye,gerekse gezici müze ile yapılan çalışmalar devam ettirilmektedir.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “nerede” ? Müzenin konumunu tarif etmek gerekirse; Üsküdar Marmaray iskelesine,sahildeki eski Üsküdar evlendirme dairesine ve Üsküdar meydanına 200 metre mesafede ve tam ortadadır. Üsküdar merkezde bulunan Yeni Cami'nin tam arka sokağına paraleldir.
Detaylı bilgi ve randevu için iletişim bilgileri 
www.ucurtmamuzesi.net 
0216 553 23 37 – 0532 616 14 66
Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cad. Bakıcı Sok. 12 ÜSKÜDAR

Benzer Yazılar

18 yorum:

 1. 28 ülkenin kimbilir ne kadar ilginç uçurtmalar vardır, özellikle Çin vs. nin ejderhalı uçurtmaları çocuklar için de büyükler için de harikaymış. :) Emeğine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukluğumuzda gazete kağıtları,poşetlerle yaptığımız uçurtmayı çocuklar şimdi böyle güzel atölyelerde yaparak öğreniyorlar...Unutmamak,unutturmamak lazım aslında :)

   Sil
 2. Tematik müzelere bayılıyorum. Yolumuzu düşürmek lazım bir ara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müze gezilerini ben de çok severim.Umarım yolunuz düşer :)

   Sil
 3. Bir şöyle ucurtma yapanim olmadi yaa 😁 ah burda olsaydida gitseydim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun iki çıta,bir ambalaj kağıdı ve biraz iple kendi uçurtmanı yap sen de.Hem eğlence hem nostalji olur :)))

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Di mi yaaaa...Çocukken uçurtma müzesi vardı da biz mi gitmedik yani :)))))

   Sil
 5. Harika bir etkinlik olmuş canım. Uçurtmalara bayıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müzede desen desen,boy boy o kadar güzel uçurtmalar var ki..Hayran olmamak elde değil :)

   Sil