29 Aralık 2015 Salı

Anne Yapımı Noel Baba Tişörtleri:Egemen ve Derin İçin
Yaklaşan yeni yıl nedeniyle Egemen ve Derin için yılbaşına özel,desenli,figürlü,esprili giyim almak istedim.Anneler bilir alışveriş için dışarı çıktığınızda yanınızda bir ufaklık varsa ne mağaza dolaşabilirsiniz ne baktığınızdan bir şey anlayabilirsiniz.Aynı şey benim için de geçerli.Egemen'in okulda olduğu bir gün Derin ile dışarı çıkıp bir kaç mağaza dolaşayım,çocuklar için düşündüğüm tarzda üst giyim bakayım dedim ama Derin ile ne mümkün.Bir kaç yere baktım ama yılbaşı ile alakalı üst giyim bulamadım,zaten Derin'i kontrol etmekten fazlada gezmeye fırsatım olmayınca bari tişört baskısı yaptırayım dedim.Daha önce bir özalitçide Egemen'in doğum günü için angry birds baskısı yaptırmıştım ama baskı olunca yıkadıkça boyaları silikleşiyor zamanla hem de 2 çocuk için 2 tişört baskısı da biraz maliyetli.Bir ara kumaş boyama kalemi alıp kendim boyayarak yapayım diye düşünürken aklıma nereden geldiyse keçe geldi.Derin'in ilk doğum gününde keçe ile bir kaç şey hazırlamıştım zaten ''neden olmasın,yapabilirim''diyerek koyuldum işe.

Böylelikle hem anne yapımı hem de istediğim tarzda noel babalı olacaktı tişörtleri.Eğer siz de bu yılbaşında çocuğunuza el yapımı,özel,kimsede olmayacak bir kıyafet giydirmek isterseniz yaptığım keçe çalışmasına bir göz atın.

Kalemi kağıdı hazırlayın malzeme listesini veriyorum:

-Keçe için kullanacağınız desen kalıbı:
Bunun için öncelikle google'da bir araştırma yaptım,keçeyle yapılmış hazır bir yılbaşı teması,noel baba bulamadığımdan düşündüğüme en yakın tarzda olan bu çocuk yılbaşı kıyafetlerini beğendim.Bilgisayarıma indirdim.


-Beyaz tişört:
Egemen ve Derin'in geçen seneden kalma,beyaz uzun kollu tişörtlerini kullanmaya karar verdim.Bunun için siz de çocuğunuzun çok sık kullanmadığı ya da biraz eskimeye yüz tutmuş desensiz,baskısız,düz ve beyaz bir tişörtünü kullanabilirsiniz.


-Çizgisiz kağıt:
3 yaşında olan Derin için kullanacağım desen küçük olacağından çizim için 1 tane,6 yaşında olan Egemen için kullanacağım desen biraz büyük olduğundan 2 tane,toplamda 3 tane çizgisiz,A4 boyutunda kağıt hazırladım.Egemen için 2 tane çizgisiz kağıdı enlemesine birbirine bantladım büyük kağıt olması için.İsterseniz fotokopi kağıdı da kullanabilirsiniz.Fotokopi kağıdı yoksa çizgisiz A4 boyutunda bir defter sayfası da kullanabilirsiniz benim gibi.


-Keçe:
Kırmızı,beyaz ve siyah keçe.Ben hem Egemen hem de Derin için kullanacağımdan kırmızı ve beyaz keçeyi 50x70 cm büyük boy 1'er tane,siyah keçeyi A4 boyutunda 1 tane aldım.Keçeyi kırtasiyeden ya da bebek süslemeleri satan dükkanlardan alabilirsiniz.


-Ve diğer malzemeler:
Toplu iğne,iyi kesen bir makas,kurşun kalem,beyaz,siyah,kırmızı ip ve biraz kalın bir kumaşa sahip keçeye iyi batan,ucu körelmemiş dikiş iğnesi.


Malzemeler tamamsa sıra çizim aşamasında:
Malzemelerin hepsinin yanımda olması işimi kolaylaştırıyor o yüzden tüm malzemeleri tamamlayınca sonraki aşamaya geçtim.Bilgisayara indirdiğim kız ve erkek noel baba kıyafetini;Derin için 2 kez büyütülmüş,Egemen için de 4-5 kez büyütülmüş şekilde kurşun kalemle,ekranın üstüne koyduğum çizgisiz kağıta kopyaladım.


Derin'in model çizimi


 Egemen'in model çizimi


Çizgisiz kağıda kalemle kopyalama işlemi sonucu,keçe çalışması için noel baba desenlerim hazır artık.

Sırada kesim işlemi var:
Çizgisiz kağıda çıkarttığım desenleri dış çizgilerini takip ederek kestim,desenleri kağıttan ayırdım.


 Derin'in desen kalıbı


 Egemen'in desen kalıbı


Bir sonraki aşama desen kalıplarını keçeye uygulama:
Çizgisiz kağıttan keserek ayırdığım desen kalıplarını kırmızı keçe üstüne yerleştirdim,
kaymamaları için keçeye toplu iğneyle sabitledim.


Kırmızı keçeye sabitlediğim desen kalıplarını makasla kestim.Çizgisiz kağıt üstündeki toplu iğneleri çıkarttım.Yavaş yavaş motifler belirmeye başladı artık.


Şimdi sırada beyaz keçe çalışması var:
Bunun için önce aşağıda ki fotoğrafta da göreceğiniz üzere,kırmızı keçeden çıkarttığım beyaz çizgisiz kağıt kalıbının noel baba kıyafetinde de beyaz olacak parçalarına X işareti koydum.


X işareti koyduğum parçaları makasla tek tek kestim.


Derin'in deseninin parçaları

Kestiğim parçaları beyaz keçe üstüne yine toplu iğne ile keçeye tutturarak sabitledim.Yaka,kol,kemer,kurdele,etek kenarı parçalarını makasla beyaz keçe üstünden kestim.


Kesilen parçaların üstünden toplu iğneleri alıp sadece beyaz keçe parçaları kalacak şekilde daha önce kestiğim kırmızı keçe noel baba elbise kalıbına yine toplu iğneyle sabitledim.


Aynı işlemleri Egemen'in modeli için de uyguladım.X işareti koyduğum parçaları makasla tek tek kestim.

 Egemen'in deseninin parçaları

Kestiğim parçaları beyaz keçe üstüne yine toplu iğne ile tutturarak sabitledim.Yaka,kol,paça parçalarını makasla beyaz keçe üstünden,siyah olacak kemeri de siyah keçe üstünden kestim.


Kesilen parçaların üstünden toplu iğneleri alıp sadece beyaz ve siyah keçe parçaları kalacak şekilde daha önce kestiğim kırmızı keçe noel baba elbise kalıbına yine toplu iğneyle sabitledim.Noel baba desenlerimin taslakları hazır artık.Ama işlem bitmedi tabiki de.


Sırada dikim aşaması var:
Kırmızı ana keçe kalıbı üzerine toplu iğne ile sabitlediğim beyaz keçe parçalarını beyaz iplik ve iğne ile diktim.Beyaz parçaların tamamının çevresinden dikmeye özen gösterdim ki sağlam olsun dikişleri.Aslında dikiş makinem vardı ama Egemen'in doğumuyla dolap içlerine kaldırıp üstüne de başka şeyler koyduğum için çıkarmaya üşendim açıkçası.Dikiş makineniz varsa zamandan tasarruf edebilirsiniz.Beni en çok oyalayan kısım da bu dikiş işlemi oldu zaten.Ve son işlem de sıra,desenleri tişörte dikme:
Tişörtleri düz bir zemine iyice yayarak açtım.Tişörtlerin kırışık olmamasına,daha önceden yıkanmış olmasına dikkat edin.Noel baba desenlerimi yakadan itibaren toplu iğneyle tişörte sabitledim.Kırmızı keçeleri kırmızı iplikle,beyaz keçeleri beyaz iplikle,siyah keçeyi siyah iplikle tişörte diktim.


Noel baba desenli tişörtlerim giyilmeye hazır artık.
Sonuç:Derin ve Egemen mutlu,anneleri mutlu :)Benim desenlerimi kullanmak isterseniz alttaki fotoğrafı bilgisayarınıza indirerek işe başlayabilirsiniz.Ya da arama motorunda beğendiğiniz,hoşunuza giden desenleri aynı işlemleri takip ederek te yapabilirsiniz.


Siz de çocuğunuz için yılbaşı öncesi bu güzel,şirin,esprili noel baba tişörtlerinden yapabilirsiniz.Hem anne yapımı,el emeği göz nuru olduğu için daha değerli hem de çocuklarınız için onlara özel olacaktır kıyafetleri.Hadi bakalım kolay gelsin sizlere.......Benzer Yazılar

0 yorum:

Yorum Gönder